Középfülgyulladás

középfülgyulladásEljött a hurutos időszak és megjelentek rendelőmben a fülfájós gyermekek.

A középfülgyulladás tipikusan a csecsemőket és a kisgyerekeket támadja meg: a kicsik fülkürtje rövidebb és tágabb, mint a felnőtteké, ezért a kórokozók könnyebben bejutnak a középfülbe. Amint közösségbe kerülnek, ugrásszerűen megnő annak az esélye, hogy bakteriális vagy vírusos fertőzéssel találkozzanak. Az óvodáskor legelején még a szervezet védekezőképessége sem teljes: az immunrendszer körülbelül négy-öt éves korra fejlődik ki.  

Több oka lehet a fülfájásnak, így pusztán az e területen jelentkező fájdalom még nem biztos jele a középfülgyulladásnak! Állhat a hátterében garathurut, dobhártyagyulladás, idegen test a fülben, ekcéma vagy más egyéb ok is.

Mint a gyulladásokat általában, ezt is hőemelkedés vagy láz kíséri, a nagyobb gyerekek már el tudják mondani, mit éreznek, hol fáj – de azt már nem biztos, hogy jelezni tudják, ha rosszabbul hallanak. középfülgyulladásA beszélni még nem tudó kicsik önkéntelenül is a fülükhöz kapkodnak, ha ott fájdalmat éreznek. Ha azonban megnyomkodjuk a csecsemő fülét, és a gyerek fájdalmat jelez, még nem biztos, hogy középfülgyulladása van: ennek a résznek ugyanis körülbelül 1 éves korig nem fejeződik be a csontosodása, a nyomás tehát ráterjed a belső fülre, ezért mindenképpen fájdalmat okoz a nyomkodás. Akkor is lehet arra gyanakodni, hogy középfülgyulladás van a háttérben, ha megváltozik a baba székletének minősége és az is utalhat a betegségre, ha a kicsinek állandóan folyik az orra, huzamosabb ideig köhécsel, gátolt az orrlégzése vagy éjszaka horkol.

A csecsemőknél orrszívást kell alkalmazni, míg a nagyobb gyerekeket meg kell tanítani a helyes orrfújásra.

Az akut fertőzéseket elsősorban antibiotikumokkal kezelik. Ha azonban visszatérő a fertőzés, érdemes megvizsgálni az immunrendszert is: a vérből meg lehet mondani, csökkent-e az ellenálló képesség. Visszatérő fertőzések esetén-ma már sokkal ritkábban-műtétre lehet szükség, hogy a halláskárosodást megelőzzük. Elkerülhetetlen a műtét akkor, ha a dobhártyán maradandó nyílás alakult ki – egyrészt azért, hogy elkerüljék a hallás csökkenését, másrészt azért, mert az fokozza a további fertőzések veszélyét.

A dobhártya a mögötte felgyülemlett folyadéktól szakadhat át. Általában gombostűfejnyi nyílás jön létre, amely magától is visszazáródhat – ez akkor is így van, ha nem középfülgyulladás miatt, hanem például ütéstől vagy búvárkodás közben alakul ki a lyuk. Ha az orvos által meghatározott várakozási időn belül nem záródik be a nyílás, akkor van szükség hallójáratműtétre. A fül felszúrásával a dobhártya mögött felgyűlt folyadék távozását szokták elősegíteni. Vannak, akik vitatják ennek hasznosságát, sőt úgy tartják, többet árt, mint használ, ám ha a dobhártyát már annyira előredomborítja a folyadék, hogy elkerülhetetlenül ki fog szakadni, akkor jobb, ha szúrnak. A dobhártya azon részén nyitnak utat, amely mögött nincs hallócsont. Ettől eltér és több mellékhatással járhat az Egyesült Államokban szokásos módszer, amelynek során hosszú heteken, akár hónapokon keresztül antibiotikumot szed a beteg. Az idült savós középfülgyulladásnál ventilációs tubust ültetnek be, amely a dobüreg légcseréjét oldja meg, és a fülkürt működési zavarait hárítja el. A tubus körülbelül 3 hónap múlva általában magától kilökődik: ha ez mégsem történik meg, eltávolítják.

Az elhanyagolt, kezeletlen középfülgyulladásnak lehetnek komoly, hosszú távú következményei. A klasszikus kezelések mellett és nem helyettük érdemes alkalmazni azokat az otthoni praktikákat is, melyről az említett linkben írtam, arra viszont felhívom a figyelmet itt is, hogy csak a száraz meleg jó, párát ne alkalmazzunk a fül melegítésére. Arról sem szabad elfelejtkeznünk, hogy lyukas dobhártya, fülműtét mellett szigorúan tilos a fülgyertya használata! A középfülgyulladás nagyon heves fájdalommal jár, s gyakran éjszaka jelentkezik. A gyermekek fejüket fogják, sírnak, s a szülő ijedtében néha a legkézenfekvőbb dologról, a fájdalom csillapításáról felejtkezik el. Több gyógyszer között is választhatunk, de jellemző, hogy a kisebb gyermekek ebben az állapotban gyakran csak ringatással nyugtathatók meg.                                                    középfülgyulladás

A fülfájás homeopátiás kezelése homeopátiás orvost igényel. Egyszerű, kezdődő panaszoknál meg lehet próbálni otthon a tünetek enyhítését, de mivel számos betegség állhat a háttérben, forduljunk orvoshoz! Ha a fülfájás az egyetlen és tünet és nem észlelhető nátha, láz, vagy köhögés mellette, akkor általánosan javasolható szer a szervezetvédekező mechanizmusának serkentésére három napon át napi 1 tubus Oscillococcinum. Ha a fülfájásnál a csecsnyúlvány is érzékeny nyomásra, akkor a Capsicum annum 9CH hígításban, negyedóránként adható a fájdalom csökkenéséig. Ha lehűlést követően, éjszaka jelentkezik, a megfelelő szer az Aconitum napellus 15CH. A fájdalom csillapítására a Chamomilla 15 CH javasolt. Amennyiben a bőr vörös és száraz és magas a láz, a verejtékezés megindulásáig negyedóránként Aconitum napellus 15 CH javasolt. Ha a bőr verejtékes, hirtelen magas a láz és izzad a gyermek, s tipikusan a jobb füle fáj, Belladonna 9CH, ha fényre vagy hangra is érzékeny 15 CH javasolt. Ha a tünetek lassan alakulnak ki, az arc hol piros, hol sápadt, bevált a Ferrum phosphoricum 9CH.

Sok könyv javasolja a Pulsatillát és a Hepar sulphurist fülgyulladás esetén. A két szer hatása változik a hígítás erősségével, így otthoni használatuk nem javasolt!

Többek érdeklődésére hivatkozva tájékoztatom a tisztelt szülőket, hogy a gyermekkörzetek megvál-toztatásától függetlenül, a szabad orvosválasztás értelmében, to- vábbra is szeretettel fogadom a korábban a körzetembe tartozó Királydombról és Kurjancsról érkező gyermekeket.